متخصص جراحی دهان و فک و صورت کیست و چه وظایفی دارد؟

متخصص جراحی دهان و فکهنگامی که از چیز جدی رنج می‌برید، نیاز به یک متخصص مراقبت از دهان، سر و فک دارید. این متخصصان جراحان دهان و فک و صورت هستند. شما باید بدانید که آن‌ها چه کاری انجام می‌دهند، اگر روزی نیاز به خدمات آن‌ها پیدا کردید. در اینجا یک راهنما درمورد جراحان دهان و فک و صورت مطرح شده است.

جراحی فک و صورت چیست؟


شما می‌توانید ناحیه دهان و فک و صورت خود را به عنوان دهان و تمام نواحی متصل به آن در نظر بگیرید. شما به وضوح با استخوان فک و دندان‌هایتان عمل جویدن را انجام می‌دهید. این ناحیه بخشی از شبکه صورت، سر و گردن شماست. وقتی جراحی دهان و فک و صورت انجام می‌شود، کسی روی صورت شما جراحی می‌کند. تنها سوال محل دقیقی است که این اتفاق می‌افتد.

اکنون که می‌دانید که در چه ناحیه‌ای اتفاق می‌افتد، می‌توانید علل این نوع جراحی را حدس بزنید. شایع‌ترین دلیل این است که شما نیاز به جایگزینی برخی از دندان‌های خود دارید. به طور کلی، این اتفاق به دلیل تروما یا بیماری اتفاق می‌افتد. مشتی به دهان یا تصادف با ماشین ممکن است دندان‌های شما را جا به جا کند. این جراحی ناحیه تحت تاثیر را اصلاح می‌کند یا جایگزین می‌کند.

همچنین ممکن است دچار یک بیماری در دهان یا ناحیه اطراف آن شوید. تومور یا کیست ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد، به خصوص اگر سلول‌های سرطانی بخشی از ناحیه آلوده باشند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است نیاز باشد بخشی از فک شما برداشته یا بازسازی شود.

البته، شما می‌توانید از این نوع جراحی به دلایل ساده‌تر استفاده کنید. لولای فک شما ممکن است به درستی کار نکند. اگر چنین است، جراحی مفصل تمپورومندیبولار (TJS) این مشکل را حل می‌کند. شکل دهی ساده فک یک احتمال دیگر است. جراحی دهان و فک و صورت مشکلات متعددی را درمان می‌کند، برخی از آن‌ها جدی‌تر از سایر مشکلات است.

جراحان فک و صورت چه کاری انجام می‌دهند؟


پاسخ کوتاه این است که آن‌ها بسیاری از درمان‌ها و جراحی‌های ذکر شده در بالا را انجام می‌دهند. متخصص در این نوع دندانپزشکی بیشتر از دیگر متخصصان دندانپزشکی، باید با موارد اورژانسی سر و کار داشته باشد. به دفعات، ممکن است بیمار دچار سانحه رانندگی یا آسیب ورزشی شده باشد که نیاز فوری به درمان دارد. در این موارد جراح دهان و فک و صورت باید افراد را در شرایط بحرانی درمان کند.

با این وجود، این کار نیازمند توانایی‌های بسیاری فراتر از مدیریت بحران است. این نوع متخصص باید از طیف وسیعی از آسیب‌ها و بیماری‌ها در چهار قسمت عمده بدن: گردن، صورت، فک و دهان مطلع باشد. شایع‌ترین عمل جراحی کشیدن دندان است، به ویژه هنگامی که فرد دندان‌های عقل نهفته دارد. گاهی اوقات انجام این عمل یک تصمیم اضطراری نیست، بلکه یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از مشکلات بعدی برای دندان می‌باشد.

برخی از مشکلات ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشند. افرادی که شکاف لب و کام دارند می‌توانند درمان را برای اصلاح مشکل دریافت کنند. جراح دهان و فک و صورت، ساختار چهره را برای رفع مشکل فیزیکی تغییر می‌دهند. این جراحی بیشتر از این که جراحی زیبایی باشد، یک جراحی پزشکی است.

جراحان دهان و فک و صورت باید بدانند که چگونه با مشکلات بافت سخت و نرم رفتار کنند. افراد حرفه‌ای باید در نواحی حساس مانند لثه‌ها و ساختارهای سخت مانند استخوان فک و بخش گردن کار کند. این کار نیاز به آگاهی‌های زیادی است، زیرا جراح باید تمام حیطه دندانپزشکی، پزشکی عمومی و بسیاری از انواع جراحی را بداند.

چگونه یک فرد به جراح فک و صورت تبدیل می‌شود؟


از آن جایی که جراحی دهان و فک و صورت شامل بسیاری از زمینه‌های مهارت‌های پزشکی می باشد، ورود به آن دشوار است. یک دانشجوی جراحی باید مدرسه دندان پزشکی را به پایان برساند. در غیر این صورت، آموزش‌های لازم برای تشخیص و درمان مشکلات ساده مربوط به دهان و دندان را نخواهند دید.

پس از مدرسه دندانپزشکی، جراح باید برای سالها تحصیل کند. پزشک به این زمان اضافی نیاز دارد تا بتواند مهارت‌های جراحی را به دست آورد. همچنین باید در درمان سر، گردن، و جراحات فک آموزش ببینند. به غیر از متخصصان بیهوشی، این زمینه تنها حیطه‌ای از پزشکی است که متخصصان آن می‌توانند به عنوان درمان از همه انواع بی حسی استفاده کنند.

در مراجعه به جراح فک  و صورت چه اتفاقی می‌افتد؟


در یک وضعیت ایده آل، شما قرار ملاقاتی را ترتیب می‌دهید و زمان زیادی برای ارزیابی گزینه‌های درمانی خود دارید. این گفته در مورد هر روش جزئی مانند کشیدن دندان درست است. همچنین برای بسیاری از روش‌های صورت که از پیش برنامه ریزی کرده‌اید، صادق است.

واقعیت این است که بسیاری از جراحی‌های دهان در شرایط اضطراری هستند. شما ممکن است تحت شرایط ایده آل ویزیت نشوید. در عوض، احتمالا دچار آسیب شدید شده‌اید که نیاز به درمان فوری پزشکی (احتمالا حتی جراحی) دارد. وقتی این اتفاق می‌افتد نباید نگران باشید. پس از تقریبا یک دهه گذراندن دوره‌های دندانپزشکی و آموزش تخصصی، این جراحان قادر به درمان تقریبا هر گونه آسیب مربوط به دهان، گردن، یا فک خواهند بود.

جراحان دهان و فک و صورت یکی از ماهرترین دندانپزشکان و پزشکان هستند. آن‌ها می‌توانند بسیاری از اشکال آسیب را درمان کنند و قادرند هم در وضعیت کنترل شده و هم اورژانسی کار کنند. وقتی با این نوع جراحان سر و کار دارید باید اعتماد کامل داشته باشید که خود را به دستان فرد ماهری سپرده‌اید.به این پست امتیاز دهید.
متخصص جراحی دهان و فک و صورت کیست و چه وظایفی دارد؟
5 از 1 رای