ایمپلنت و کاشت دندان؛ هزینه،انواع، مراحل و عوارض

کاشت دندان یا همان ایمپلنت اغلب از مناسب‌ترین روش‌های درمانی برای دندان‌های ازدست رفته است. اگر دندانی دچار پوسیدگی شده باشد، تاج دندان و ریشه هردو ازبین خواهند رفت. ایمپلنت دندانی پیچ‌های ساخته‌شده از جنس تیتانیوم هستند و به‌عنوان ریشه مصنوعی دندان استفاده می‌شود. وقتی دندانپزشک ایمپلنت را داخل استخوان فک کار گذاشت، به‌منظور حفظ و نگهداری پروتز و یا ساختارهای فوقانی سیستم ایمپلنت، اباتمنت را روی ایمپلنت قرار می‌دهد.

افرادی که به‌دلیل بیماری لثه یا جراحات وارده یک یا چند دندان خود را ازدست می‌دهند اغلب به این نوع از درمان‌های دندانپزشکی روی می‌آورند. یک کارشناس دندان برای ارائه نوعی درمان قابل اعتماد، بسیاری از سیستم‌های ایمپلنتی مختلفی را پیشنهاد می‌دهد و تمام تلاش او این است که دندان جدید خیلی زود با استخوان‌های اطراف پیوند بخورد.

مهم نیست که یک دندان، چند دندان و یا تمام دندان‌های خود را ازدست داده‌اید چراکه ایمپلنت‌های دندانی مینی می‌توانند در اصلاح طرح لبخند و یا بهداشت دهان و دندان شما نقش به‌سزایی داشته باشند. بنابراین برای داشتن یک لبخند زیبا اول به فکر مشاوره با یک دندانپزشک باشید تا وی تشخیص دهد که آیا ایمپلنت‌های دندانی گزینه مناسبی برای شما هستند یا خیر. متخصصین کلینیک دندانپزشکی "وسیتا" بابررسی وضعیت شما بهترین و مناسب‌ترین نوع درمان را پیشنهاد خواهندداد. برای آشنایی با روش‌ها و انواع مختلف ایمپلنت و کاشت دندان در کلینیک دندانپزشکی ویستا می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

متقاضی ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندانی روش مناسبی برای بیشتر افراد بزرگسالی است که دروضعیت جسمانی سالم قراردارند. اگر شما یک و یا چند دندان خود را ازدست داده‌اید کاندید خوبی برای این نوع درمان هستید. تقریبا هر فرد بالغی که در وضعیت جسمی سالمی قراردارد استخوان‌فکش قدرت نگهداری ایمپلنت را خواهد داشت.

برخی از دلایلی که مردم به ایمپلنت‌های دندانی روی می‌آورند این است که یا دچار پوسیدگی دندان شده و یا مبتلا به بیماری پریودنتال شده‌اند. ایمپلنت دندانی برای افرادی که مایل به گذاشتن دندان‌مصنوعی نیستند گزینه خوبی است. ازآن‌جایی که عادت سیگارکشیدن باعث بروز بسیاری ازمشکلات می‌گردد بنابران فرایند درمان اولیه  درافراد سیگاری طولانی‌تر خواهد بود. اگر بیمار نتواند سیگارکشیدن را ترک و یا دفعات آن را کمتر کند، متخصص کاشت دندان ممکن است از انجام این کار صرف‌نظر کند.

برای تعیین این‌که آیا این روش گزینه مناسبی برای شما هست یا خیر حتما با یک دندانپزشک مجرب مشورت کنید و اگر سیگار می‌کشید، دارای بیماری خاصی هستید و یا داروهای تجویزی و یا بدون نسخه مصرف می‌کنید پزشک خود  را درجریان قرار دهید.

انواع ایمپلنت دندانی


امروزه بیش‌از 30نوع مختلف ایمپلنت دندانی وجود دارد که تحت عناوین ایمپلنت‌های استاندارد، سنتی، مینی و میکرو شناخته شده‌اند. مینی ایمپلنت‌ها همانند ایمپلنت‌های سنتی هستند با این تفاوت که اندازه آن‌ها کوچکتر است.

ایمپلنت‌های مینی-میکرو در طرح‌های متنوع و بسیار کوچک و باریک ساخته شده‌اند. این نوع ایمپلنت‌ها موقت هستند و به‌گونه‌ای طراحی شدند که درصورت نیاز قابل برداشتن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع دیگر ایمپلنت‌های دندانی مطالب ارائه شده در قسمت زیر را مطالعه کنید:

ایمپلنت‌های جایگزین یک دندان

این نوع ایمپلنت همان‌طور که از نامش پیداست جایگزین یک دندان ازدست رفته می‌شود و یک تاج دندانی بر روی آن سوار می‌شود.

ایمپلنت‌های جایگزین چند دندان

اگر چندین دندان از دست رفته باشد، جراح برای پشتیبانی ازبریج(پل) از ایمپلنت‌های چندتایی استفاده خواهد کرد. هر بریج 3واحدی با دویا چند ایمپلنت حمایت خواهد شد. برای پرکردن کامل فک حداقل تعداد ایمپلنتی که مورد نیاز است 5 تا 10 عدد می‌باشد.

ترکیبی از بریج‌های موقت و ثابت

وقتی ایمپلنت‌ها برای حمایت از بریج‌های ثابت استفاده می‌شوند جراح ایمپلنت‌های موقت یا قابل برداشت را به ایمپلنت‌های ثابت متصل کرده وبه‌صورت ترکیبی استفاده خواهد کرد.

ایمپلنت‌ اندوستیل

این نوع ایمپلنت که از رایج‌ترین نوع ایمپلنت‌ در بین جراحان است شبیه پیچ کوچک بوده ودر داخل استخوان‌فک واقعی قرار می‌گیرد.

ایمپلنت ساب‌پریوستیل

این نوع ایمپلنت داخل بافت لثه و برروی استخوان‌ فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت ساب‌پریوستیل برای بیمارانی که مشکل استخوان‌فک داشته و نمی‌توانند پیوند استخوانی را بپذیرند گزینه مناسبی خواهد بود.

اگر هیچ دندانی در دهان بیمار وجود نداشته باشد یک پل ثابت همراه با ایمپلنت‌های دندانی در لثه بیمار کار گذاشته خواهد شد. این روش بهترین و ماندگارترین راه‌حل برای افرادی است که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند.

روش و مراحل ایمپلنت


کارشناس دندان دروهله اول وضعیت فک بیمار را بررسی می‌کند تا از استحکام استخوان‌ها مطمئن شود. اگر استخوان‌‌ها از قدرت کافی برخوردار نباشند قبل از فرایند کاشت دندان باید استخوان‌ها تقویت شوند. ازآن‌جایی که دراین مرحله پیوند استخوان صورت می‌گیرد، این مرحله به نام "مرحله تقویت استخوان" شناخته شده‌است. اگر پیوند استخوان نیاز باشد بنابراین 4 تا 8 ماه بعد ازپیوند یا بازسازی استخوان عمل ایمپلنت انجام می‌شود. باوجود این‌که ایمپلنت‌های جدیدتر در یک فرایند یک مرحله‌ای در استخوان‌فک کار گذاشته می‌شوند اما بیشتر ایمپلنت‌ها در یک روش دومرحله‌ای کارگذاشته می‌شوند .

مرحله اول: قبل از شروع به بیمار داروی مسکن تجویز می‌شود، سپس دندانپزشک اقدام به بی‌حسی موضعی لثه می‌کند. جراح قبل از حفر سوراخ برای قراردادن ایمپلنت یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند تا به استخوان‌فک دسترسی پیدا کند. عکسبرداری رادیولوژی با کمک اشعه ایکس کمک می‌کند تا مطمئن شویم که آیا ایمپلنت در جای دقیق خود قرار گرفته است یا خیر. درپایان جراح شروع به دوختن و بستن لثه می‌کند. به‌محض این‌که ایمپلنت به استخوان‌های اطراف جوش خورده و متصل شد بیمار برای مرحله بعدی آماده می‌شود.

مرحله دوم: پس ازاستفاده از داروی بی‌حسی موضعی لثه، جراح  یک شکاف کوچک دیگر در لثه ایجاد کرده وبه ایمپلنت دسترسی پیدا می‌کند . دراین زمان یک درپوش فلزی را به‌جای پیچ محافظ قرار می‌هد. این سرفلزی شبیه به یک لوله فلزی است که بالای لثه وجایی که دندان واقعی باید باشد قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا لثه اطراف ایمپلنت به‌تدریج التیام یابد.

بازیابی


در این نوع جراحی مانند هرجراحی دیگرممکن است بیمار چند روزی بعد از اتمام، درد داشته باشد اما خوشبختانه این درد با داروهای مسکن قابل کنترل می‌باشد. اگر بعد از 2 روز درد و التیام ادامه داشت بهتر است برای جلوگیری از عفونت برای چکاپ به کلینیک پزشک مراجعه کرد. یک هفته بعد از جراحی برای پوشاندن منطقه جراحی شده لثه و کمک به التیام سریع بهتر است از پروتز استفاده کنید فقط فراموش نکنید که شب‌ها قبل از خواب حتما پروتز را از دهان خارج کنید.

 طبق نظر بسیاری از بیمارانی که جراحی ایمپلنت را تجربه کردند درد ناشی ازاین جراحی در طی ایمپلنت بسیار خفیف است. همان‌طور که قبلا اشاره شد، دراین فرآیند جراحان از بی‌حسی موضعی لثه استفاده می‌کنند، درنتیجه بیمار درد خیلی کمی احساس می‌کند حتی برخی معتقدند درد ایمپلنت کمتر از درد کشیدن دندان است.

عمر و دوام ایمپلنت‌های دندانی چقدر است؟


عمرودوام ایمپلنت‌ها بسته به مراقبت شما دارند. اگر از ایمپلنت به خوبی مراقبت نکنیم درنهایت روی آن جرم بسته و اگر درمان نکنیم منجربه عفونت لثه، ورم و خونریزی می‌شود. ایمپلنت‌هایی که به خوبی مراقبت شوند به دو شرط مانند دندان‌های طبیعی عمر کرده و یا حتی همیشگی خواهند بود، اول این‌که در استخوان‌فکی که شرایط مناسب را داشته کار گذاشته شوند ودوم ازکیفیت بالایی برخوردار باشند.

همان‌طور که هرازگاهی دندان‌های طبیعی ممکن است نیاز به ترمیم‌هایی از قبیل روکش یا پرکردن‌دندان داشته باشند ایمپلنت‌ها نیز بعدا سال‌ها ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی ایمپلنت‌ها درآینده درسال حتما یک‌بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنیم.

هزینه ایمپلنت دندان


رایج‌ترین سؤال درمورد ایمپلنت، قیمت و هزینه آن است. حقیقت امراین است که این قیمت ممکن است دربین دندانپزشکان متغیرباشد. درحالی‌که قیمت‌ها متفاوت است اما وقتی بدنبال این موضوع هستید باید درنظر داشته باشید که روش کلی ایمپلنت به یک صورت است. مشاوره اولیه با دندانپزشک زیبایی کمک می‌کند تا هزینه درمان را تاحدودی برآورد کنید.